Okunması şart makaleler:


Bir süredir Facebook'ta daha aktifim, oradan takibe alın kaynatasızlar.

26 Aralık 2016 Pazartesi

Yaşasın Gündem

Konuşacam kaynatasız, birçok şey hakkında konuşacam. Yetti.

Gündemi severiz, çünkü bize kim olduğumuzu ve neler yapıp, neler yapmadığımızı unutturur.

Bu aralar ne zaman herhangi bir konu hakkında bir şeyler karalasam, "Ulan ülkede şunlar şunlar oluyor, senin derdin bu mu? Şimdi sırası mı?" diye tepkiler geliyor. Hatta ben bu yazıyı yazarken de bir bomba patlayabilir, o yüzden burada anlatacaklarım da büyük çoğunluğunuza tıraş gelecek. İyi de bu olanların, daha doğrusu olacakların sebebini yıllardır anlatan insanlar vardı, Birçok cenahtan, birçok görüşten insanlar uyardı sizi. Zamanında her uyarana bir kulp taktınız. Bu insanların uyarma şekilleri farklıydı, görüşleri de farklıydı, bu yüzden sırf sizin o kulaktan dolma inançlarınıza ve alışkanlıklarınızdan oluşan hayat görüşünüze dört dörtlük uymuyorlar diye, her uyaranı itin götüne soktunuz. "Acaba doğruluk payı var mıdır?" diye bir dinlemek yerine, komple üstünü çizdiniz, kulaklarınızı tıkadınız. "Tehlikenin farkında mısınız?" diye uyaranlara "amaaan ulusalcı zırvaları" dediniz. Erbakan yıllarını verdi uyarmak için, hatta sahaya inip mücadele etti, "Bırak şu dinciyi, hem kayıp trilyonları felan var hehe" diye itibarsızlaştırdınız. Onun gibisi belki de on milyonda bir dünyaya gelebilecek olan Oktay Sinanoğlu gibi bir dahinin adını bile Türk Einstein'dan "Deli Profesör"e çıkardınız. Banu Avar emeklilik yıllarının tadını çıkarmak yerine hala şehir şehir dolaşıyor, kitaplar yazıyor, insanlar bir şeylere uyansın diye; ona da kemalist teyze diyorsunuz, komplo teorisyeni diyorsunuz. 5-6 yıldır şu blog üzerinden bir şeyler anlatmaya çalışan kendi halinde bir herif olan bana bile türlü kulplar taktınız. Oysa kimse ne %100 isabetle doğru olanı söylemeyi başarabilir, ne de romantik aşk dizilerindeki gibi sizinle bir ruh eşi olabilir. Siz bu küçük komplekslerinizle "bilmediğinizin ardına düşerken" ve "birbirinizi çekiştirirken" atı alan Üsküdar'ı geçti. Şimdi oradaki o bombayı kim patlattı, oradaki askerlerimizi niye öldürdüler diye 10 gün sonra unutacağınız olayları en büyük gündeminiz yapıyorsunuz. İyi, açın televizyonu, sikindirik tartışma programlarında bir sürü kravatlı denyo var. Konjonktür, DEAŞ, TAK diye sikim sikim konuşarak verirler o cevabını çok aradığınız sikindirik soruların.

Şu an Internet'te, ekseriyetle de popüler olan Twitter, Ekşi Sözlük ve Onedio gibi genellikle kapsamlı ve uzun okuma yerine, okuma alışkanlığı olmayan hedef kitle için gayet uygun tek kullanımlık diş macunu kıvamında "bilgi" sunan sitelerde ve aynı şekilde bunların yabancı muadillerinde de her şeyin suçlusu İslam'dır. Ben de "gerçek İslam bu deeğiiaaal" diye zırvalayan bir denyoyumdur. İyi, bir gel benimle. Bakarsın, belki doğruluk payım vardır, "Maksat hayatta enerjimi harcayacak bir meşgalem olsun" diye tutunduğunuz içi boş ideolojilerinize ters konuşacak olsam da, belki benim de üstünü çizip attığınız insanlar gibi haklılık payım olabilir.Daha kaliteli bir görsel bulamadım kusura bakma, domino taşları bunlar. En solda dimdik ayakta duran taş, bizim o çok güzel düzenimizdir. Onun hemen sağında da üstüne çullanan, birazdan onu yıkacak olan pis, kötü taş vardır. Yani din, İslam.

Yıllardır piyasada fink atan bir fotoğraf vardır Afganistan'la ilgili, birçok farklı versiyonunu görmüşsünüzdür. İki tanesini göstereyim size, ikisinin de mesajı aynı.

Üst karede eski çağdaş Afganistan vardır, alt karede günümüzün İslami (!) Afganistan'ı.

İyi de Afganistan üstteki karelerde de Müslüman'dı. Günümüzdeki Afganistan, Taliban'ın Afganistan'ıdır. İşin orası önemli değil, körler için en büyük suçlu son domino taşını deviren sondan bir önceki taş olmak zorundadır, yani İslam. İslam ise Taliban olmak zorundadır, çünkü birilerinin işine, birilerinin de keyfine öylesi uygun düşüyor.

1979 senesinin sonları... Batı sermayesi tarafından sanayileştirilen ve tüm yatırımını askeri sanayi üzerine yapan Sovyetler, bu kez Afganistan'a dadanır. Kızılları karşısına alan Afganistan da doğal olarak destek almak için ABD'nin kucağına düşer. Tarihin görsel bir kanıtı olan şu kısacık video birçok şeyin sembolik de olsa ispatıdır:Bu video'da 1979 yılında Brzezinski, Afganistan'da, Afgan mücahitlere nutuk atar. Brzezinski kimdir? Yıllardır küresel çetenin en büyük akıl hocalarından ve stratejistlerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri'nin akıl hocasıdır demiyorum bakın; şirketlerin, bankaların, para sahiplerinin oluşturduğu ve devletleri yöneten küresel çetenin akıl hocasıdır diyorum. Ahmet Çakar gibi konuştum amına koyim, neyse. Her ne kadar Aristo, siyasetin ekonomiyi yönettiğini söylese de, Aristo'nun üzerinden asırlar geçti, uzun süredir ekonomi siyaseti yönetir.

Bu video'da Brzezinski, batı tarafından silahlandırılan ve eğitilen Afgan mücahitlere şöyle der: "Oradaki topraklar sizin. Bir gün oradaki evlerinizi ve camilerinizi geri alacaksınız. Çünkü Tanrı sizin yanınızda. Sizin davanız haklı davadır."

Hey yavrum benim, sanırsın şu sözleri söyleyen şerefsiz Brzezinski değil de, Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç.

1979, "İslami terör"ün tohumlarının serpildiği yıldır. İslami terör demeye ne aklım, ne gönlüm el veriyor, o sebeple tırnak içinde İslami terör diyorum. Hay amına koyim yine Ahmet Çakar gibi konuştum, tırnak içinde diyormuşum, noluyoz lan? Neyse dur.

Savaş, sermaye sahipleri için her zaman en kârlı yoldur. İki tarafa da silah satarsın, iki tarafa da borç verirsin, büyük devletleri çatıştırdığın küçük devletlerin sahasını kendin ele geçirirsin, yeniden yapılandırırsın.

Sovyet-Afganistan savaşında, Amerikan destekli Afgan mücahitler Sovyetlere galip gelir, ardından iç savaş başlar, kaos başlar, tanıdık geliyor di mi? Tıpkı bugünkü Ortadoğu gibi. Birileri "özgürlük, demokrasi, yardım" sloganlarıyla girer bölgeye, altını üstüne getirir, sonra iç savaşla o ülkenin insanları birbirlerini yer. Neyse, derken o Afganistan'ın başına 1994 yılında Taliban gelir. 2001'de İkiz Kuleler indirildikten sonra, kamuoyunda ehliyet kazanırsın ve olayla hiçbir alakası bulunmasa da Afganistan'a girersin. Afganistan'ı dünyanın en büyük uyuşturucu pazarı haline getirirsin. Oranın fakirliğine fakirlik, istikrarsızlığına istikrarsızlık katarsın. Bu senaryo da tanıdık geldi di mi? Haritada biraz aşağılarımıza, Kuzey Afrika'ya falan bakın, görürsünüz aynısını. Taliban yine varlığını sürdürür, bırak sürünsün küçük insanlar. Birileri güçsüz olsun ki, sen en güçlü olasın. Köleler olmadan efendiler var olamaz.

Sen benim bu anlattıklarımı boş ver ama. En büyük suçlu tabi ki de İslam'dır.

Kulaktan dolma Feysbuk ve Onedio bilgisiyle bu kadar analiz yaparsın, zira yukarıda yazılan tarih can sıkıcıdır, işine gelmez okumak. Hatta okusan da işine gelmeyebilir, zira kinin vardır birilerine, sömürücü din adamlarına, cahil dindarlara ve belki de -genellikle- içten içe Allah'a... Yine kabahati İslam'da bulursun, Allah'ta bulursun.

8-13. yüzyıllar arasında bilimde altın çağını yaşayan İslam'ın neden bu hale düştüğünü, akılcı mutezile akımını kafir ilan eden tasavvuf dinine borçlu olduğumuzu şu yazımda, komünizmin ve SSCB'nin etinden sütünden yararlanan küresel sermayenin, SSCB'yi batı bloğu karşısında nasıl bir düşman olarak palazlandırdığını ve SSCB ömrünü tüketmek üzereyken soğuk savaşın sonlarında bu selefileri palazlandırdığını şu yazımda, elimden geldiğince kanıtlarıyla detaylı bir şekilde açıkladım. Okumak serbest, ister "hadi lan" dersin, ister doğru bulduğunu kaparsın. Aslında bu blog'da anlattığım her şey puzzle'ın bir parçasıydı ama ille de en önemli konu iki gün sonra yanıbaşımızda patlayacak bombayı hangi taşeron örgütün patlattığı olacak di mi? Gündem o çünkü. Biz sondan bir önceki domino taşını öğrenelim de, gerisi işe yaramaz bilgi sonuçta.Bu haritayı CFR'nin sayfasından aldım. Hani ABD'nin resmi bir kurumu olan ve ne hikmetse kurucularından üyelerine kadar alayı iş adamı ve para babası olan Dış İlişkiler Konseyi. Harita, dünyada bugünkü çatışma noktalarını gösterir. Küçük ölçekli bir haritada baktığınızda, Ortadoğu'daki karmaşa noktaları üst üste biniyor, yerlerini bile tam olarak kestiremiyorsun. Elbette 15 sene önce de Ortadoğu gül bahçesi değildi, ama bu kadar da sefil bir halde değildi. BOP, BOP diye bağıranlara kulak asmadınız, komplo teorisi deyip geçtiniz, oysa bu bir teori değil komploydu. Şu anki müstakbel başkan adayımız da defalarca Büyük Ortadoğu Projesinin eş başkanlarından birisi olduğunu defalarca gururla söylemişti hatırlarsanız ama mesele değil, kandırıldık der ya da onu bile demesine gerek yok, yayaye koko cambo yayaye der, yine her şey olduğu gibi devam eder.

Peki, hırsız elbette suçludur, ama ben o atasözünü tersten sorayım: Kapısını ardına kadar açık bırakanın hiç mi suçu yok? Çok var, belki de hırsız kadar...

Eğer biz Müslüman olabilseydik, bunlar başımıza gelecek miydi? Büyük Ortadoğu Projesi denen şeyi adamlar bu derece başarıyla hayata geçirebilecekler miydi? Kapıyı ardına kadar biz açık bıraktık ve cezamızı çekiyoruz.

Akp hakkındaki görüşlerimi biliyorsunuz, lakin bu işin Akp ile de öyle çok bir alakası yok. Başımızda XYZ partisi olsaydı yine aşağı yukarı aynı şeyler olacaktı, zira yüzyıllardır asalak hale getirildik. Üniversite okuma imkanı bulanlar ve sosyoekonomik seviyesi nispeten yüksek olanlar da, sırf bununla övünerek karşı tarafı aşağılamaktan başka bir sike derman olmayarak cehaletin övülmesine yol açanın ta kendileri oldular. Hiçbir sonuç nedensiz, hiçbir tepki etkisiz olmaz. Türkiye'de eğitime ve eğitimliye duyulan nefretin sebebi tam olarak budur. ABD'de Trump'ın seçilmesinin de en büyük sebebi, sosyoekonomik seviyesi yüksek olduğu için kendini übermensch zanneden gerizekalı kibirli kitledir. Eğitimli olup da Hillary Clinton gibi bir kaltağa oy vermeyi marifet zannedenler, kendileri gibi düşünmeyen herkesi altı dolu olmayan boş bir gururla hor gören denyolardır. O kadar eğitimli olup Hillary'e oy veren adamın suratına sıçayım ben. Beyni New York Times ile dolu sığır sürüsü.

Şöyle bir örnek vereyim hayattan. Ders aldığım etik profesörümün ilgilendiği alanlardan birisi kürtaj. Kadın sırf bu konu hakkında çalışmalarını güçlendirmek için ABD'ye gidiyor. ABD'de demokratlar, yani liberaller ağızlarından düşürmezler özgürlük ve demokrasi lafını. Hocam, Demokrat taraftan kiminle görüşme talep ettiyse sürekli erteleniyor, daha doğrusu kale dahi alınmıyor. Sen kalk binlerce kilometre öteden gel, iki tane sikik kravatlı çok kıymetli şahsiyet 10 dakikasını dahi sana ayırmasın. Ama lafta halkın yanındadırlar. Gel gelelim Trump'çı kesim, yani o faşik Cumhuriyetçiler bizim hocayı ağırlıyorlar, geniş kapsamlı bir sunum gösteriyorlar, hatta hocamın ses kaydı almasına da müsade vererek uzun uzadıya tartışıp çatır çatır argümanlarını savunuyorlar.

Yani özgürlükçü ve demokrat olduğunu iddia eden kesim, nasıl insanlara üst tepeden baktıklarının ve sadece "kahrolsunlar" diye slogan atarken ağızlarına doladıkları o "faşist" kimliğine bizzat büründüklerinin farkında bile değiller.

Aynı şekilde bizim özenti elitist, neden Akp'nin bu kadar güçlü olduğu hakkında sikimsonik tespitler yapmaya çalışırken, kendi yarattıkları facianın farkında dahi değil.

Aristokrasinin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz. Ne sanat, ne bilim, ne üretim... Fakat aristokrasi aileden başlayan bir görgü eğitimi ve bilinç aşılanmasıyla olur. Bizden önceki jenerasyon varoştu, şu anki jenerasyon ise aristokrat değil, özenti elitisttir. Tıpkı vakti zamanında Avrupa'ya seyahate gidip bavul dolusu kot pantolon alan SSCB vatandaşları gibi... Zira onu elit ve matah bir şey zannediyorlardı kapalı geleneklerinden, varoşluklarından dolayı. Bizdeki özenti elitist, içi boş bir gururla, talih eseri sahip olduklarıyla övünür, diğerlerini aşağılar. Tıpkı burcuyla veya tuttuğu takımla övünen denyolar gibi. Fakat diyeceğim bir şey var ki, dışarıdan bakınca birbirinizden çok da farkınız yok. Hatta imkan sahibi olup da o imkanı kullanmayan daha da suçludur benim gözümde.

Müslümanlara gelince. Bilmiyorum kaçta kaçımız Müslümanız. Müslüman olmak bir iddiadır. Amelsiz ve akılsız Müslümanlık, sınav kağıdına adını soyadını yazdıktan sonra boş kağıt verip sınavdan çıkmaya benzer.

Demokrasi kesinlikle ideal yönetim biçimi değildir, fakat elimizdekilerin en iyisidir, sırf o yüzden demokrasiden yanayım. Platon vakti zamanında demokrasiyi sertçe eleştirirken eğitimsiz ve bilgisiz yığınların kolay manipüle edilebileceğini, bu sayede de demagogların başa geçeceğini söylüyordu. Platon'un eğitimden kastı ise günümüzde algıladığınız anlamda bir eğitim değil, ideal eğitim. Bilgiden kastı ise sizi sadece daha iyi bir Kim Milyoner Olmak İster yarışmacısı yapmaya yetecek genel kültür bilgisi değil, hikmettir. Bu anlamda ideal eğitime ve hikmete sahip insanlardan yoksun olduğumuz için, demokrasi ancak kağıt üzerindeki bir tanımdan öteye geçemez. Yalnız bu çarpık demokrasinin tek bir yanını seviyorum, Trump-Hillary örneğindeki gibi, sosyoekonomik seviyesi yüzünden başkalarını hor gören içi boş kitleye ağzının payını verme imkanı sağlıyor. Mesela bir şirket kuracak olsam yönetim kuruluna herkesi seçmem, kalifiye insan seçerim. Aynı şekilde neden ülke yönetiminde profesörle çoban aynı söz hakkına sahip olsun ki diye düşünüyor olabilirsiniz. İşte bu yüzden: Eğitimlimiz, ideal eğitimden ve hikmetten yoksun olduğu için.

Siz kendinizi bir tarafta görüp, diğer taraftakileri topyekün suçlu ilan ededurun. Ben göstereyim size suçluyu.Suçlu tüm o domino taşlarını dizen ve sonra planına uygun olarak ilk taşa dokunan parmaktır, yani hırsız. Ve yine suçlu, hıyar gibi oraya dizilmeye razı gelen domino taşlarıdır, yani kapısını ardına kadar açık bırakan salak ev sahibi. O domino taşları senle benim. Kendi hayatına bakmadan, sürekli başkalarına bok atan senle ben. Diğer suçlu ise, Matrix filmindeki gibi şak diye beynine tüm bilgilerin kolayca yüklenebileceğini zanneden ve bu sebeple sondan bir önceki domino taşına odaklanan hazırcı, tembel ve gündem delisi nafile kitledir.

Ek olarak; bizi oraya hıyar gibi yerleştirip en sonunda da o dokunuşu yapan parmak var ya, hani küresel çete dediğimiz. He işte, aramızdakilerin büyük çoğunluğu da o parmağı kıskananlar, o parmağın yerinde olmak isteyenler veya hadi o da olmadı, en azından o parmaktan bir nasipleneyim diye ona yanaşanlardır.

Sen kendini küçümseyip, hiçbir şeyin elinde olmadığının ve sürekli hakkının yenildiğini zannet. Sürekli suçlunun başkaları olduğunu zannet. Ulan hepinizin hakkını başkası yiyorsa, kim bu başkaları?

Suçlu, kendi öz benliğine bakmadan kükreyen herkestir. Ben de dahil, sen de dahil.

"Siz, insanlara iyiliği emrederken, kendinizi unutuyor musunuz?" (Bakara 44'ten)

Hadi eyvallah.

350 yorum:

 1. Güzel yazı Cemre devamı gelir umarım.Beklenen yazı bu değildi o kadar sessizliğin ardından ama olsun geri dönüyor sikko az kaldı

  YanıtlaSil
 2. ULAN SİKKO SENİN TAŞŞAĞINI YİYİM BE ADAMSIN BE SİKKO DAHA ÇOK YAZ AĞZINI SİKTİĞİM ADAMSIN BE ULAN ADAMSIN!

  YanıtlaSil
 3. seviliyorsun sikko bloguma da beklerim

  YanıtlaSil
 4. Yine bakış açıma farklılık kattın okuduğum zamana değdi teşekkürler sikko reyiz

  YanıtlaSil
 5. Biz aslında "Kitap'taki İslam ve Yaşanan İslam serisinin devamını bekliyoruz. Ha bir de küfürsüz olmasını.

  YanıtlaSil
 6. takibe devam,ağzına klavyene sağlık

  YanıtlaSil
 7. Sonunda yazdın be Sikkocuğum. Hasret kalmıştık.

  YanıtlaSil
 8. Yahu hala sikkoya methiye düzüyorsunuz. Azcık aklınızı kullansanıza. Adamın övgüye ihtiyacı yok, her düşünen adam gibi siz de düşünün diyor. Başkalarının dediklerini bırakın diyor. Bence kendisini de katıyor bu bu başkaları kapsamına. Emeğine sağlık, notlarımı aldım.

  YanıtlaSil
 9. ah be sikko şu islam'ın insan ürünü olduğu çok net önündeyken görmemezlikten gelmen beni üzüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl bu kadar rahat emin olabiliyorsunuz aq açıklayın bizde bilek

   Sil
  2. bu yazıyı oku hatta tüm yazııyı değil son iki cümleyi bile bitirdikten iki dk sonra bunu yaz. nerenle okuyorsun acaba

   Sil
  3. okudum bitirdim ondan sonra bunu yazma gereği hissettim zaten. tanrının 1500 yıl önce arabın biriyle asla var olduğu kanıtlanamayan bir varlık aracılığıyla dağın başında kitap yazdırdığına inanmak inanmamaktan daha zor bence ama yine de siz bilirsiniz.

   Sil
  4. Her kolaya inanalim o zaman bu mudur sizin anlayisiniz.Kuran boşuna OKU diyerek başlamıyor bre embesil .Oku,Anla,İdrak et ki hayvandan farkın olsun.Arabin biri(!),Dağın Başında(!) gibi küçümseyici kelimelerle sikkonun dediği cakma elitistlerin aşağılayıcı ifadelerle insanlari otekilestirip dunyaya bir gram fayda saglamayan kişilerden ne farkiniz var acaba.Siz bence tekrar OKUyun ama önyargısız,aklen ve bence en önemlisi kalben.Allah Islah etsin hepimizi

   Sil
  5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  6. allah değil herkes kendini ıslah etsin sorunlar çözülecektir. islam'ın o dönemki arap toplumuna yönelik bütün normları bir araya getirmesi, düzen sağlaması takdire şayan. açın yazılı insanlık tarihini okuyun, okumaktan öte İDRAK edin. inanma inancı insanın yaratılışında var ama 2016 yılında türk olarak arap tanrısına inanmak en hafif tabirle aymazlık. maalesef toplum bu kafadan çok uzakta, sizin dizginlenmeniz için islam şart, bol şans.

   Sil
  7. Ulan misyoner ateist de çok farklı ve iğrenç birşey

   Sil
  8. Tanrıyı reddeden insanların bunu yapma sebebi bence daha önce gerçekten bir haksızlığa uğramamış olmalarıdır. Bir de for the sake of god yazayım da öküz islamcı gibi görünmeyeyim. Allah aşkına sence bir kanıt olsa inanmama şansın olur mu? Yani bunu 10 yaşında bi çocuk bile düşünebilir lan. Yine reddedebilirsin de inanmama şansın olmaz. E ne anlamı var o zaman buraya tek gönderilme amacımız olan sınavın? Abi bak güzel güzel konuşuyorsunuz ne güzel ama ağzınızla değil beyninizle düşünün lütfen.

   Sil
  9. Bir de lütfen tanrı var mı yok mu tartışmasını sidik yarışına çevirmeyin. Kendini kimseye kanıtlamaya ihtiyacın yok. Sen inanmıyorsun tamam bu kadar. İnanmadığın bir şeyin varolmadığına insanları ikna etme çabası inanmadığını değil gerçek olmadığını ummanı işaret eder bence. Oğlum bak bence tanrı yok lan siz de benim gibi düşünün yok demi hadi siz de yok deyin de rahatlayım az cezalandırılmak istemiyorum ühüüüüüüüü :(

   Sil
  10. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  11. Arapların değil sadece Mekkelilerin dinidir. Mekkede yaşamadığımıza göre sorun da yok.

   Sil
  12. inanmayan arkadaş,30 aralık yazında demişsin ki, " inanma ihtiyacı insanın yaratılışında var "... Orada YARATILIŞ derken ne demek istemişsin anlamadım... Kim yaratmış? Kimi yaratmış? her şey patlama ile olmamış mıydı? biz maymundan gelmemiş miydik?

   Sil
  13. Aynen dostum 'inanma inancı insanın yaratılışında var' tabirini kullanırken ne demek istediğinin kendisi bile farkında değil. İnsanın yaratılışı?? Bir de o inanç ya da ya da inanma isteği-ihtiyacı acaba neden ve nasıl var olmuş?? Kullandıkları kelimeler vs ile kendilerini çürütüyorlar.

   Sil
 10. Demokrasi, kendi diktatörünü seçme özgürlüğüdür(şuan dünyada çoğunluk böyle ) Non-partisan yani partisi olmayan kişileri seçilmesi olayı konuşuluyor avrupa'da

  YanıtlaSil
 11. farkına varmamız lazım sadece tek çözüm bu.. belki domino taşıyız evet ama birlikte duryoruz.. her şey parmağın ucundaki ilk taşa bağlı sadece, o sağlam durduktan sonra arkadakilere hiç bir şey olmaz!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence her şey parmağın ucundaki ilk taşa değil de ondan sonraki taşa ve diğer taşlara bağlı ister istemez ilk taşta bi etki olacak zaten... diğerleri sağlam olursa etkiyi bayağı bi azalır diye düşünüorum... Allah her konuda kalbinde kötülük olmayan herkesin ve herşeyin (canlı-cansız farketmior) yardımcısı olsun...

   Sil
 12. Taşağını kim yerse yesinde yaşın büyüdükçe yazıların küçüldü emperyalizmin her anlamda prangaları yazılarına çok yansımaya başladı kardeşim önemli olan birazda bu zincirleri kırıpta hayata adebte olup çizgini devam ettiribilmen

  YanıtlaSil
 13. Müdür.. Bir soru: Bu Baronlar da ölümlü birer İnsan olduğu halde hangi motivasyonla bu kötülükleri yapıyorlar? Yani demem o ki daha fazla para, daha fazla güç.. Ne olacak; Sen de ölecen! Bunu bile bile hangi sosyolojik, psikolojik ve de fizyolojik sebep bunları bu pislikleri yapmaya itiyor, Çok merak ediyorum... Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şeytana tapıyor çoğu. ve de cinler tarafından ölümden sonra cennet vadedilerek kandırılıyo olabilirler

   Sil
  2. şeytana tapıyor çoğu. ve de cinler tarafından ölümden sonra cennet vadedilerek kandırılıyo olabilirler

   Sil
  3. Bencilce düşünüyorsun bro.Evet birgün onlarda ölecek ancak unuttuğun birşey var oda onlar her ne zaman bigün ölecek olsada yüzde 100 kendi genlerinden olan devam edecek soyları var.Yani kendileri bu dünyadan göçecek olsada genleri(çocukları) yaşacak ve o gücü git gide büyüterek onlardan sonraki jenerasyona aktaracaklar.Yani bu olay sende öleceksin ne bu hırs deyip kestirilip atılamaz.Genetik olarak hepimiz Güç elde etmeye çoğalmaya ve elde ettiğimiz kaynakları kendi canımız olan yavrulara aktarırız yaşama amacımız budur.

   Sil
  4. Öldükten sonra neye inanıyorlar; kabalist inanışları mı var?
   Soyunu devam ettirmek her anaç kadın ve yetişkin erkeğin yaptığı şey bu onlara özgü değil ki.
   Kafalarındaki haklilaştirma nedir, Ben onu merak ediyorum.

   Bir insan; salt, kılçıksız, mutlak, pür "kötü" olamaz; kafasında kurguladığı ya da haklılaştırdığı bir gücü,neden yahut saik.. adına ne dersen de bi bok açıklaması vardır.
   Mesela IŞİD' ın yaptıklarının kaynağı elindeki "inancına" ilişkin külliyat, yoksa sırf kasaplığa merak sarıp adam kesiyorlar, anladın?

   E bu amına kodumun götü yarraklı götverenleri ne dilime inanıyorlar da bu pislikleri yapıyorlar?
   Üremeyse üreme, soyunu devam ettirmeyse bizde de var amına koyiim, nedir yani hikayesi bu işin...

   Sil
  5. Yani Kennedy nin de dediği gibi bunlar inanılmaz derecede hasta olan insanlar. Tabii ki daha fazla güç için yapmıyorlar. Motivasyonu daha fazla güç olan bir insan zaten bu kadar güçlenemez. Daha fazla güç daha fazla korku getirir. Gücünü kaybetme korkusu. Bu abiler şeytana tapıyor. Ve motivasyonları da şeytanı yüceltmek. Bu kadar gücü ve parayı buna harcıyorlar. Lobicilik yapmak için harcıyorlar. Gidip 11 Eylül gibi bir ayini yapmak için harcıyorlar. Onlara göre hepimiz bir köleyiz. Ve ciddi olarak buna inanıyorlar hasta olmalarının sebebi bu. Biz adem ve havva dan geldik. Onlar ise iblis ve havadan. Yani kendilerini insan değil yarı-tanrı olarak görüyorlar. Nihai amaçları ise iblisin 'gerçek' iyi olduğunu kanıtlamak. Peki bunun arkasındaki hikaye nedir? Bir Allah ve bir İblis var. Allah iblise diyor ki 'hacı e şimdi bunları yarattım da bunlara bir de suçlayacak birisi lazım. Sen kötü polis olsan olur mu canını yerim' Ulan yazarken bile midem bulandı tövbe haşa. Blogu okursan hepsini ayrıntılı öğrenirsin üstünden kaç sene geçti benim de bilgiler paslanmış. Ben ilk okuduğumda kaldıramamıştım uykularım falan kaçmıştı amk matrixteki neo gibi olmuştum daha lise 2 deydim. Sonra sonra işte böyle pislikleri göre göre alışıyor insan. Ne farklı içi çürümüş insan var ah ah.

   Sil
  6. O dediğin kişiler ölümden sonrasını düşünmüyorlar. Yani nasılsa öleceğim o yüzden bunlara ne gerek var deniyorlar. Onlar yaşamlari boyunca o gücü tatmak istiyorlar. Muhtemelen hepsinin kişilik bozukluğu var. Kendilerini o kadar üstün görüyorlar ki, diğer insanlara karşı Tanrı rolü oynamaktan çekinmiyorlar.

   Sil
  7. Westworld ü izle bro. Bu çetenin neye dayanarak bunu yaptığı metaforlarıyla anlatıyorlar orda. Teknolojik olarak yapay zeka denen meret ile ölümsüzlüğün elde edebilir olduklarına inanıyorlar. Argümanlarına inanmış ve üretiyor adamlar. Tüketmeye devam ettikçe domino olarak sıraya dizilmeye mahkumuz.. Selamlar

   Sil
 14. uzun zamandır bu yazını bekliyordum..eline sağlık

  YanıtlaSil
 15. Başımıza felaketler gelmekte ve uyanacağımıza bok çukuruna sürükleniyoruz :(

  YanıtlaSil
 16. birde oruspu cocuğu karikateistler islam olmasaydı dünya daha güzel olurdu falan diyorlar ya çıldırıyorum amına koyim.

  ulan islam olmasa başka bir cahil kitle bulup onun üzerinden emllerine ulaşacak adamlar.Ama bu oruspu evlatları çok bilge insanlar olduğu için hemen sorunu kaynağını buluyor ve eleştiriyor amına kodum denyoları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İslam reforma asla uğrayamayacağı için, toplumları daima geri götürür. aksini iddia eden orospu çocuğudur.

   Sil
  2. al işte bi oruspu cocuğu daha :)
   Peki ateistciğim bana kuran dan bizi geriye götürecek herhangi bir ayet verir misin?
   siz anca sünni ve şiileri islam adı altında eleştirip islama düşman olun.

   Sil
  3. K-Kardesler, senin gibi müslümanım diyip millete küfür yağdıran insanlara allah hidayet versin. sakın cevabına "ama" diye başlama okumam.

   Sil
  4. doğru dedin bak. Yeni fikirler üretmeye müsait nesillere, konuşan karıncaları,dile gelen bıçakları, uçan atları öğretelim. Değerli vakitlerini anlamadığı arapça kitabı ezberlemekle harcasınlar.Binlerce imam hatipli güncellenme istemeyen tefsir dersi görmeye devam etsin. maddeyi oluşturanı bildikleri için maddenin işlevini merak etmesinler. Her din gibi ölümden sonra, ölümsüzlük vaadedelim. seks ve içkiden uzak dursunlar ki cennette bu ikisini bolca yapabilsinler. cidden ayet istiyorsan ayetleri doldurcam buraya söz.

   Sil
  5. Kardeşim yapmayın ama artık nolur ya. Bak islama inanan biri olarak ben de senin eleştirdiğin çoğu şeyin karşısındayım. Ama senin yaptığın şey bir korkuluk yaratıp ona saldırmak. İslam dini hiçbir insana hiçbir şeyi dayanmaz ki ezberi şunu bunu dayatsın? Örneğin Kuran'ın neresinde rastladın kendisinin ezberlenmesi gerektiğine? Bunu dayatanları eleştirmek ayrı, bunu dayatanlar yüzünden islamı kötülemek apayrı bir şey. Gel hep birlikte tefsirlerin iyilestirilmemesi konusunda veryansın edelim. Ama bu yapılmıyor diye islamın kendisini neden suçlayalım şimdi? Mantıklı mı bu güzel kardeşim? Maddeyi olusturanı bildikleri için maddenin işlevini merak etmeyenler mi var? Tamam etmesin o onun kendi seçimidir. İslamın suçu ne? Kaldı ki kuranın bir çok yerinde araştırmaya, öğrenmeye, kişinin kendisini geliştirmesine ve üretkenliğe teşvik varken. Bak ne demişsin yazında "sex ve içkiden uzak dursunlar ki bu ikisini cennette bolca yapabilsinler". Hani? Nerden çıkardın bunu? İslamın neresinde var bu? Saffat 45-47 ayetlerine bakarsan cennette verilen içeceklerin sarhoşluk vermediğini ve insanı kendisinden geçirmediğini söyler. Yani bahsini ettiğin eleştiri zaten olmayan bir şey. Burada yapılması mümkün olan kötü bir eylemi cennette daha çok yapabilmek adına yapmayan bir insanın samimiyetini Allah bilmiyor mu? Zaten bu zihniyette bir insanı islamın kendisi de hoş karşılamıyorken islama suç atacak sebebi nereden buluyorsun akıl alır gibi değil. Yapmayın artık kardeşim şu yarattığınız korkuluklarınızdan uzaklaşıp gerçeği görün artık lütfen.

   Bu arada teşekkürler cemre. Bahsini ettiğin küresel çete bu puzzle ları insanlar birleştiremesin diye de epey bi çaba sarfettiğinden herkesin işi zor.

   Sil
 17. İnsana ve onu mükemmel düzenleyene and olsun ki, Allah kişiye ahlaki bozukluğunu bilme ve ondan korunma imkanı vermiştir. Benliğini temizleyen kurtulmuş, onu kirletip örten zarara uğramıştır.
  (Kuran 91/7-10)

  YanıtlaSil
 18. Herşeye tamam da Afganistandaki Taliban selefi değil sufidir. Yani tasavvufçudur.

  YanıtlaSil
 19. Dini anlama ve yorumlama açısından bakarsak da mütedeyyin kesim "imkanı varken imkanını kullanmayan" olarak yorumlanabilir. Çünkü zaten (aşağı yukarı her çalışmanda olduğu gibi) haşladığın o kesim, yetişme çağından itibaren dine mesafeli bir şekilde yetişiyor. Ya malumatı az oluyor ya da sempatisi.

  Ama işte kendini bileliberi Allah/Kur'an kelamıyla büyütülen kesimin Kur'an'dan bu denli uzak olması aynı alerjiyi yaratmıyor sende. İşte bu yüzden onları en çok eleştirdiğin eğilimleri üzerinden yargıla bi kere kendini. Ama zalım ol. Kılıcın kessin :)

  YanıtlaSil
 20. Emek vermeden, terlemeden, rahatımız bozulmadan canımız sıkılmadan hap gibi bilgi istiyoruz. Çünkü amaç; dertlenmek, değişmek değil ki. Amaç bilgili ve dertli görünmek. Biz buyuz. Toplum olarak vicdan ayarımız bozuk bizim.

  YanıtlaSil
 21. Reis, hani taşları diziyon, sonra yıkıyon 1,2,3,4,5... 10 15 derken teki yıkılmıyor ya onları hesaba kat.

  YanıtlaSil
 22. Ben ve arkadaşlarım bu blog sayesinde çok şey öğrendik ve bana çok şey kattı,dünyaya bakış açım değişti diyebilirim.Biz de bu blogtan ilham alarak bir şeyler üretmeye karar verdik ve youtube kanalı açtık.Şuan yolun başındayız elbette eksiklerimiz var.Biz bu eksikleri görmek ve kendimizi geliştirmek adına sizin eleştirinize ihtiyacımız var.Biraz zaman ayırıp kanalımıza göz atarsanız seviniriz.
  https://www.youtube.com/channel/UCsanf5rzYcKgozUEG7dB9Qw

  YanıtlaSil
 23. Erbakanı doğru anlayan kalanları zaten doğru anlamıştır . Takdir sana sikko

  YanıtlaSil
 24. Yanıtlar
  1. Umutsuzluk şeytandandır.Her şeye rağmen güzel şeylerin olacağına inanmak zorundayız.

   Sil
  2. Güzel dostum bu şeytan ile allah arasındaki bir savaş değil ki umut olmasın :D Şeytan zaten baştan kaybetti isyan ederek. Kazanması mümkün değil. Umutsuzluk oluşturacak bir şey yok ki. Allah ile yarışamazsın. Sen sadece bunca yapılan kötü dürtülmeye rağmen başladığın yolda düz gitmeye bak. Baktın sen düzsün insanları da düzelt. Herkes düzelirse ne umuda gerek kalır ne korkuya.

   Sil
 25. demokrasi değil temsili demokrasi var
  doğrudan demokrasiye geçmeliyiz
  webokrasi ile
  http://www.webokrasi.org/p/temsili-degil-gercek-demokrasi.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, dogrudan demokrasi olmali. http://democracyos.org/

   Sil
  2. Meritokrasi de makul geliyor aslında

   Sil
 26. Allahin elbet bi plani vardir diyorum ben tepem attikca. Gecen bir sosyal arastirma sonucunu okudum abd kaynakli. Insanlara sanat bilim ve politika alanlarindan sorular soruyorlar. Sonra dogru veya yanlis, verilen cevaplarin aksini iddia eden gorusler sunup fikirlerini degistirip degistirmediklerini kaydediyorlar. Bilim ve sanat alaninda insanlar aksi deliller gorunce esneklige daha yatkinlar. Yani tereddut edip haksiz olabilecrklerini beyan eden insan orani oldukca yuksek. Is politik cevaplara gelince durum ayni degil
  O konuda insanlar cok rijit. Politik goruslerini yanlislayan iddialara karsi kendi varoluslarina yapilmid bir saldiriya verilen yepkileri veriyor ve fikirlerinden vazgecmiyorlar. Isin bir baksa yonu de cehalet. Cehalet arttikca inanisa koru korune baglanma olgusu artiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu bizi Allah kurtarır fikrine çok karşıyım. Bizi Allah kurtaracaksa bizim irademizin olması gereksiz olur. Allah bizi kurtaracak gücü yine bizim elimize vermiş. Biz istersek bu blog gibi bir şey yapar insanları bilgilendiririz. İstersek gidip onedio da biraz daha liste hazırlarız.

   Sil
 27. "Öyle değil! Kendisini ısrarla kınayan benliğe de yemin ederim." (75:2)

  YanıtlaSil
 28. afferin la güzel yazmışsın yine o sigara kokmuş ağzına boşaldığım sikkafalı seni

  yanlız daha uzun yaz artık bizi de küfre alıştırdın zaten daha da küfürlü yaz dalyarak

  YanıtlaSil
 29. Her zamanki gibi güzel bir yazıydı eline sağlık. Bende bir çağrışım yaptı. İtüde okuyorum ve Facebook'ta kendi aramızda çeşitli konularda bilgi alışverişi yaptığımız yaklaşık 20bin kişilik bir facebook grubu var. Bu grupta sürekli Kolektif denen en temel tanımıyla solcular, inançlı insanları veya kendi söyledikleriyle aynı görüşü paylaşmayan herkesi anında cihatçı, gerizekalı,�� iqsu düşük vs ilan ediyorlar. Gerçekten varolan cihatçı bir grup da var fakat ben o insanlarla iletişim kurabiliyorum onlara katılmadığım için kimse bana hakaretler yağdırmıyor. Fakat asla ağızlarından faşist kelimesini düşürmeyen bu solcu tayfanın apolitik insanlara bile sırf kendileriyle aynı düşünceyi paylaşmadı veya kendisini eleştirdi diye laf üstüne laf çakıyorlar. Bu tutumları yüzünden belki ideoloji olarak onlara yakın olan ben bu ikiyüzlülüğe katlanamadığım için onlar tarafından defalarca gerizekalı ilan edildim ilginç bir şekilde. Bu insanlar acaba farkında olmadan mı bu kadar kendisiyle çelişiyor yoksa içten içe en ağır faşist bunlar mı hala anlayamadım. Bu da bana çok ilginç gelen bir durumdur paylaşmak istedim. Devamını bekliyoruz ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu olay şöyle birşey değil. Bu hiçbir zaman insanların inandığı şeyden ötürü değil. Nasıl ki ışid var diye islamı suçlayamazsak öyle insanlar var diye sol düşünceyi suçlayamayız. Bana göre sol/komünizm doğru olan şeydir. Ama imkansızdır aynı zamanda. Büyük olan herşey yozlaşmaya mahkumdur. Örneğin Osmanlı. Bir yandan da komünizm yine insanların fikriyle değil toplumun bekası fikriyle ilerleyeceği için insanlar istedikleri şeyi değil yetenekli oldukları şeyi yapmak zorundadır. Veya istedikleri şeyi değil toplumun bozulmayacağı şeyi düşünmek zorundadır. Şu an yaşadığımız sistemde bir başkası benden farklı düşündüğü zaman banane kardeşim istediğini düşün diyebiliyorum fakat kooperatif bir toplum olsak tuğlanın biri kayarsa bütün duvar yıkılır misali herkes aynı yöne gitmek zorundadır sistemin doğası gereği. Ki bu da temeli mutluluk ve sıkıntı çekmemek olan bir yönetim biçiminin tam tersini doğuruyor. Çok garip gerçekten. Her şey insanın elinde bitiyor. İnsan nasıl isterse öyle oluyor. İnsan dünyayı yok etmek istediği için doğa ve dünya yok oluyor. Bunu istemeseydi olmazdı. İnsanlar dünya yok olduğu için varlığını reddedebildiği tanrıya suç atıyor. Afrika'daki çocukların aç olmasının ve ölmesinin sebebi tanrı değil dünyanın geri kalanıdır. Bu sorumluluğu üstüne almak istemediği için suçu tanrıya atıyor. Şahsen ben herhangi bir yardım kuruluşuna bir kuruş bile yardım yapmadım. Bu benim utancımdır tanrının değil. Çok dağınık yazdım ama olsun :D

   Sil
 30. Sikko, doğru diyorsun. Sadece Demokrasi konusunda katılmıyorum. Demokrasi çoğunluğun azınlığı dikta ile yönetmesidir.
  Bütün sorunların kaynağı devlet denen puttur. Bi anarcho-capitalism ' ı incele derim.

  YanıtlaSil
 31. Dillere tercüman bir yazı....

  YanıtlaSil
 32. Edebiyat öğretmeni olarak bu yazıyı nasıl paylaşayım birader? Adamın adı bile yeter yazıyı okutmamaya )
  Ama güzel, kafa çalışıyor. Hayatın anlamını ve amacını biliyor. Sigarayı da azalt. Böyle insanlar zor yetişiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam az biraz sadeleştirip öğrencilere sunabilirsiniz

   Sil
  2. Bence bu yazıyı öğrencilere dayatmak yanlış. Doğru olan öğrencilere araştırmayı ve okumayı öğretmektir. Kendileri bulsun kendileri seçsin. Yoksa bu yazı kime göre neye göre doğru herkese göre değişir. Çocuğun karşısına bir alternatif koymadığın zaman çok büyük kötülük etmiş olursun ona.

   Sil
 33. Arkadaşlar selam sikko sayesinde bu yazıda Oktay Sinanoğlu ile tanıştım bence adamı bi izleyin kitaplarınıda okursunuz belki geçmeyin derim kaynatasızlar hadi eyw

  YanıtlaSil
 34. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 35. Şaban Ali Düzgün dinliyor/okuyor musun hiç?
  tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 36. Arkadaşlar önemli olan müslüman olmak değil,mümin olabilmektir iman,ahlak ve akıl sahibi olabilmek... Müslüman müslüman diyoruz bu ülkenin yarısından fazla müslüman ama olanlar ortada...

  YanıtlaSil
 37. renkleri daha az göz yormayacak şekilde düzenleyebilir misin sana zahmet?

  YanıtlaSil
 38. Ellerine sağlık usta

  YanıtlaSil
 39. Uzun zamandir yazini bekliyordum sikko. Devamini bekliyoruz, tesekkurer...

  YanıtlaSil
 40. İyi gnler ben illuminatiden geliyorm kards bu yazıyı slrmisin tşk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güldürdün pezevenk :)

   Sil
  2. beni de tavistock'tan gönderdiler. burda bi yazı varmış. hemen kaldırsınlar diyolar.
   illucum sana da slm. nasıl gidiyo işler ;) domalt trumpon hayrlı olsun!
   bi gün ele ele verek de şu sikko'nun da icabına bakak.

   Sil
  3. İşin kötüsü Hillary de onların Trump da. Ahmet de Mehmet de. Bana göre bugün televizyona çıkabilen kimse özgür değildir. Bu yüzden kaç senedir televizyon izlemiyorum ve kaybettiğim hiçbirşey yok uyuşturucuyu bırakmış gibiyim lan

   Sil
 41. Abi ben 17 yaşındayım en az 3 senedir okuyorum blogu. Bütün yazılarını da okudum. Sadece şunu bilmeni istiyorum hani hep diyosun ya ben tek bir insana da ulaşabilsem, onun fikirlerini etkileyebilsem benim için kârdır diye benim fikirlerimi gerçekten o kadar etkiledin ki. Ben ilk defa roman dışında kitap okudum senin sayende. Oktay Sinanoğlu kim bilmiyodum mesela. Tasavvuf konusunda özellikle teşekkürü borç bilirim çünkü benim annemler halamlar falan hep sofi onların anlattıkları şeylerin gerçek olmama ihtimalini hiç düşünmemiştim ben. Ve şimdi şimdi anlıyorum ki önceden Allah'tan sadece korkardım ben ama şuan seviyorum.gercekten ihtiyaç duyulan bir adamsın şu zamanda . Neyse daha fazla sey etmiyim. Son olarak şu uzun yazıları ikinciye okumaya başladım artık yakında uzunundan bi tane gelirse süper olur. Allah'a emanet, hoşçakal:)

  YanıtlaSil
 42. Yaklaşık 2-3 yıldır blogunu takip ediyorum.Öğrendiğim çok şey var ve halen daha öğrenmeye devam ediyorum. Coğrafyamızda oynanan oyunları görüyoruz,anlıyoruz ve az bir kitle de olsa bir sonraki hamlelerinin neler olabiliceğini tahmin edebiliyoruz ama problem şu ki hiç birşey yapmıyoruz,yapamıyoruz. Bence mesele şuan 'NELER YAPMAMIZ' gerektiği , sadece okuyarak ve bu bilgileri aklımızda tutarak sadece bilgi olarak kalmasını sağlıyoruz , eğer onu bir şekilde kullanırsak ve gerekliliklerini yeterli bir şekilde yerine getirebilirsek başarılı oluruz.

  YanıtlaSil
 43. @Yukarıda abuk sabuk konuşan arkadaş: Bir de bu çıktı anasını satayım, Ersin Çağlar kim ulan? Psikopat mıknatısıyım yemin ederim. Oğlum sevmediğiniz insanlara gizem perdesiyle dolu şizofrenik iftiralar atmak sizin fıtratınızda mı var, şu hayal gücünüzü daha faydalı işlerde kullansanıza.

  Kafayı bana takmış problemli biri olduğunu varsayarak müsamaha gösteriyorum, troll'lüğe devam edersen mesajlarını sileceğim. Mecbur muyum lan ben psikopatlarla uğraşmaya?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nutella Amca, gel yala, doya doya...

   Aynanın diğer tarafında, taze taze, NUTELLA.

   Sil
 44. Beklenen daha uzundu ama şimdi okuyorum hemen azar azar dönüyorsun eski haline :))

  YanıtlaSil
 45. Burası iyiymiş lan!
  "Psikopatların Savaşı" ��

  YanıtlaSil
 46. Her dediğine katılmasam da çok mükemmel bir yazı olmuş, hem tebrik hem de çoğu duyguma tercüman olduğun için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 47. michael oğlum; allah yardımcımız olsun...

  YanıtlaSil
 48. lan sikko ne diye yorumları siliyorsun. ok seninle mi uğracağım amk psikopatı diyebilirsin ama böyle yapıncada sanki yaran mı varki gocunuyorsun derler. sen ağzı laf yapan kalemi sağlam adamsın. verebilecek cevabın olmalı

  YanıtlaSil
 49. dostum sıkı takipçinim yazılarını attığın gün okurum senden bir ricam var yazılarımı eleştrirmisin gerçek bir eleştirmene ihtiyacım var

  http://adamveblog.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçek bir mevlana tipi eşeğe ihtiyacın da olabilir.

   Sil
 50. Beni çok fena etkiliyosun hacııı, en yakın zamanda yeni yazılarını görmek dileğiyle, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 51. Eline, diline, aklina, kalbine saglik. okudum ve yinede derinden bir offffffffffffffffffffffffff

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. OFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF

   Sil
 52. Durum o kadar vahim ki nitekim Erbakan bile artık herşeyin boka sardığını ülkenin Akp ile yavas yavaş yumuşak lokma haline getirileceğini görerek eski öğrencilerine: Akp'ye oy vermek cehenneme bilet almaktır demiştir Ancak ne hikmetse Tayyip kandırıldık diyerek bi şekilde paçayı yırtıyor. Allahtan Ahiret var gercek adelet orada

  YanıtlaSil
 53. Beklenenden daha kısa ama yerinde, çok haklı bir yazı olmuş. Devamı gelir inşallah kaynatasıyla damalı zeminde en fantastik rituellerimi yaptığım.

  YanıtlaSil
 54. Mike Abi, Donald Trump be ABD deki seçimler hakkında düşüncelerini paylaşmanı rica ediyorum.

  YanıtlaSil
 55. Konumuzla alakasi yok ama basortusu hakkindaki dusuncelerin nelerdir?

  YanıtlaSil
 56. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. sen mi karar vereceksin çomar kimin ne yazıp okuyacağına. hem mukaddeslikten bahset sonrada ettiğin küfre bak. senin zihniyetini sikeyim amına kodumun davarı

   Sil
  3. Juha Bach sana ne içirdiler?

   Söveceğine bildiklerini yazsana.

   inandır bizi sana "müritlik" edelim, tosun.

   Sil
  4. Ya amcık ağızlı daha ismin bile animeden gelme gelmiş burda yüce ve türk ırkı mukaddes ohh bebek falan diyorsun. Bir de bleach amk kalitesiz sünger siktir git anime dönemini atlat öyle gel burası sana 4 5 gömlek fazla

   Sil
  5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  6. "Mürit" senin "şeytan sikiyle kırbaçlanmış egon",

   Patenti bende değil ama bu bir küfür değil, yarak kafalı vidalara gayet uyan bir somundur.

   Sil
  7. "Ego" kelimesini duydun ya, atlarsın ona da böyle.

   Mürit, senin erdemle kırbaçlanan leş götündür.

   Firavun faresi...

   Sil
 57. Akilli adamsin, söylediklerinin hepsine katiliyorum. Insanligin basina ne geliyorsa kibir ve acgözlülükten geliyor dogru. Tekrar altini cizeyim, egitimli olmak ve elitizm ayni sey degildir, bence sen de bunu kasdediyorsun. Hikmet sahibi olmak baska birseydir. Evet elitistlerin tavri cahilleri bu noktaya getirdi, ama simdi güclü olanlar egitimsiz cahil liderler, ve onlar da ayni kibre sahipler. Kibir güclü olmakla alakali birsey, iktidarda olmakla, inandigin kitapta da yazdigi gibi "bana birsey dokunmaz, bu hep böyle sürer" demekle alakali. Ikinci bir nokta, cok konuda ayni senin gibi düsünmekle birlikte, orada burada fikirlerimi yazmaktan, yanlisliklardan uzak durmaktan, biraz da hayir yapmaktan baska birsey gelmiyor elimden. O yüzden kimseyi ellerinden birsey gelmiyor diye suclayamiyorum. Ben ne yapabiliyorum ki, onlar ne yapsin. Uzaydan bakinca benim yapabildiklerimle, caresiz, bilgisiz insanlarin yapabildikleri arasinda cok da büyük bir fark yok. Bence insanlar arasinda en net farki belirleyecek olan, merhamet sahibi olmak ya da zalim olmak. bunun sinavini veriyoruz sanki.

  YanıtlaSil
 58. NAN0 shad0w samurai

  ve diğer shadowlar,

  DEVAM EDİNİZ.

  BU SİRKTE GÜNEŞ HİÇ DOĞMADIĞI HALDE SÜREKLİ BATIYOR.

  Promis yemenizi öneririm.

  PROMIS.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aaa ben promisi çok severim

   Sil
 59. Sikko, bazı fikirlerimiz uyuşmasa da gerçekten ciddi bir kafaya sahipsin. Okudukça dar görüşümden ve cehaletimden utanıyorum.

  YanıtlaSil
 60. Umutsuz ve çömez trollere hediye olsun; tası toprağı toplayıp kaçın ama silerseniz, gerisi Y0K:

  1)

  Cılız ormanlarında uğultuların eksik olmadığı bir tepecik var kuzey kürede, ve karlar durmaz, yağar da yağar orda; ve o tepeciğin adı, sıcakkanlı yerlilerden daha sonra öğrendiğime göre, "ıssız tepe"ymiş.

  Günün çoğu saati ay ışığının mavi, mat bir ışık hüzmesiyle örttüğü ve bugün bile pek az kişinin bildiği o yöreye vardığımda,sadece bir gezgindim ve civardaki tek köye uğramadan önce tepeye çekti beni bir şey; belki tepenin tam üstünde, şu modern heykelsi ucubelerden farksız duran, yıldırım yanığıyla tekrar şekillenmiş ve diğer ağaçlarla kıyasla bir zamanlar daha iri olduğu kavruk geniş gövdesinden anlaşılan, bir acayip şekilli, bahtı gibi kara bir kütük oldu; sanki karlı toprakla köksel bir ilgisi yok gibiydi ve üstündeki kara oyuklarının gölge oyunlarıyla, şu antik yunan büstleri gibi düzce bir zeminde dikilmiş, beni seyrediyordu.

  Kütükle bakışırken, ıssız tepenin bir ferdine rastladım: küçük, sütlü ve köpüklü bir kahveden farksız eşsiz görünümüyle yanıma hiç çekinmeden yaklaşan bir ceylan. Ne narin şeydi o! Ne kadar meraklı ve cesurdu! Ve yalnızdı görünüşe göre, bir yarım saat sokulduk birbirimize. Öfkeli bir Tanrı'nın yıldırımıyla belki cezalandırdığı, belki de ödüllendirdiği kavruk kütük büstü kıskandırcak türden , ona iyice sokulup karlı yere çömeldim ve sırt çantamdan usulca bir soğuk sandviç çıkarıp önüne doğru hafifçe fırlattım. Az irkildi, ama bu tepe adının hakkını veriyordu anlaşılan; o da nadir bir canlı bulmuş ve sevinmiş görünüyordu ve açtı belli ki; sandviçi narin ısırıklarla, yavaşça yedi ve o da yere, yakınıma doğru oturdu.

  Henüz adını sanını bilmediğim bu yöre beni tedirgin etmek bir yana, tanıyor gibiydi.

  Üşüyünce mataramdan bir kaç fırt viski yudumlayıp, önce ilk tanışım olan büste, sonra ceylana elimle "görüşürüz, kendinize iyi bakın!" türünden bir hareket yapıp ışıkların olduğu tarafa doğru adımlarımı hızlandırdım.

  YanıtlaSil
 61. 2)

  Ne eşsiz bir sadelikti bu köy; köhne evlerden sıcaklık yayılıyordu ve her yerden çeşitli çalgılara ait müzikler ve yüksek sesle, güzelce ve özgürce söylenen şarkılar duyuluyordu. Bir bar olduğunu düşündüğüm yere girdim ve içeride sarı, soluk bir ışığın altında içkisini içip sigarasını tüttüren, kadınlı erkekli rengarenk yöresel kıyafetlerle dans eden bir topluluk gördüm! Beni kısa bir süre süzdü, içerideki belki bir düzine insan, ama neşeleri galip geldi ve danslarıyla ahşap zemini titretmeye ve şarkılar söylemeye devam ettiler.

  Elimi çantama atıp sözlüğümü çıkardım ve biraz karıştırdıktan sonra "Merhaba, nasılsınız? Bir içki alabilir miyim?" anlamına gelmesinin umut ettiğim sözcükler oluşturmaya çalışarak ve bunları zihnimde tekrarlayıp ezberlemeye çalışarak, daha önce hiç görmediğim onlarca renkli şişenin olduğu taraftaki, son derece güzel bir sarışın kadına doğru yürüdüm ve bir şeyler geveledim.

  Şaşırtıcı ama, kadının içten gülüşü, beni de öylesine güldürdü ki, belkide önce köyü bulmalıymışım diye düşünmeden edemedim.

  Önce yıldırımla tanış bir ağaç kalıntısı, sonra güzel ve insan canlısı bir ceylan, ardından renkli, içten ve neşeli kültürünü terketmemiş görünen bir köy ve ahalisi, ve şimdi de bu altından tek parça yaratılmış gibi havalı bu kız veya kadın, her neyse; evet evet, ben buralarda tanınıyor olmalıyım diye, kıkırdayarak kendi kendime fısıldadım.

  Bana, o ince ve zarif elleriyle, kırmızı ve etiketsiz bir şişeden doldurduğu bir kristal kupa uzattı, ve ben de tek dikişte içtim.

  Birkaç dakika sonra, "şu an burada olmasam ve bu okyanus derinliğindeki gözlere bakmasam, daha önce ne kadar ıssız bir yaşantım olduğunu bilemeyecektim sanırım" diye düşündüm.

  Bana bir kupa daha uzattı, ama bu kez gülmüyordu, gözünü dikmiş hafifçe dudağının bir ucunu bükmüş, belki gülümsüyordu.

  Renk, bu kez siyahtı. Kapkara bir sıvıyı, gözlerimi okyanustan ayırmadan bir dikişte içtim ve ilk defa otursam iyi olacak diye düşündüm, ve küçük bir tabureye çöküp bir süre sessiz ve kıpırtısız kaldım. Şarkıları, etrafımda dans edenlerin söyledikleri şarkıların ne anlama geldiğini merak ettim çok kısa bir süre; ama okyanusun sesi çoktan içime dolmuştu ve anlamı yakalaladığımı veya anlamın beni bulduğunu sezdim, doğal bir şaşkınlık ve hafif bir tedirginlikle.

  Geride bıraktığım ne varsa, on an için düşünmeyi kestim. Ve derin bir oh çektim...

  YanıtlaSil
 62. 3)

  Barın kapanış saatinin olmadığı izlenimine kapıldım, ama keyfim yerindeydi: içkiler lezzetliydi ve sadece oturup çevreyi izlemek yetiyordu bir bakıma. Ama aynı ince elin uzattığı ve bu kez rengi yeşil kupayı da bitirince ve ellerimde hafif bir titremeyle, önümdeki masaya bırakınca kupayı, çakır keyif olmaktan çok uzağa vardığımı ve sarhoş olduğumu anladım.

  Nereye gidecektim ve ne yapacaktım? Çevremdekiler durumu da benden farksız sayılırdı ve yerde sızmış uyuyanlar görmeye başlamıştım.

  İçince dilim çözülür ve hafızam güçlenir, yani sızana kadar, ben de bu fırsatı daha fazla kaçırmadan, yani kendimi bir küpün içinde sızmış bulmadan mesela, ayağa kalktım sendeleyerek ve sırlı yeni tanışım olan kadına doğru yürüdüm yalpalayarak. Nedir borcum diyebildim sanıyorum, ama parayı verip vermediğimi ya da kadının tepkisini anımsayamasam da şimdi, sonradan farkedeceğim üzere mekandan çıkmış, buz tutmuş arabamı bir şekilde tepenin eteklerinde bulmuş ve içine arka kapısından balıklama dalıp yüzüstü sızmıştım; kapı açık ve ayaklarım dışarıda.

  Uyandığımda hem üşüyor hem de soğuk terler döküyordum, hasta hissediyordum kendimi. Üstümde kalın kıyafetler olduğu halde.

  Acaba kendimi rezil mi etmiştim akşam? Neydi bu halim? Issız tepede kurtların olmadığına veya henüz buluşmadığımıza sevindim ve arabadan çıkıp kustum bembeyaz karlara; rengarenk bir iksir. Elimi cebime attım, cüzdanım ordaydı, ama içinde ne kadar olduğunu veya ne kadar eksildiğini ve hatta arttığını bilecek durumda değildim hiç.

  İyi çarpılmıştım, öyle ki; hayal görmediğime emin olmak için önce tepenin korkuluğu olan yanmış ağacı aradım, ve kısa bir yürüyüşten sonra buldum ve içimi beklemediğim bir sevinç kapladı. Demek hepsi gerçekti! Hepsi!

  Sırt çantamı açıp kurcaladığımda matara ve elmadan başka bir şey bulamadım. O kıpkırmızı elmayı iştahla yedim, mataraya dokunmadım bile ve ceylanı tekrar göremeyeceğimi hissettim.

  Ama yine de bakındım sağa sola, seslendim hatta tuhaf sesler çıkararak -sonuçsuz.

  Saatime baktım, akşam üstü olmuştu, sanırım tepeye bir önceki gün ilk vardığım saatti bu. Bu tekrar bana başka bir tekrarı anımsattı ve ayaklarım yarı iradem doğrultusunda köye; ve o bara götürdü beni, bir kez daha.

  YanıtlaSil
 63. 4)


  İçeri nedense utanarak girdim, bir suç işlemişim gibi. İçeride bu akşam daha az kişi vardı sanki, ama çalgılar ve şarkılar azalmış olsa da sesler yankılanıyordu hala, dumanaltı mekanda.

  Gözlerim onu aradı, refleksi bir hareketle. Yoktu... Bir adam vardı renkli şişelerin bulunduğu tezgahın arkasında bu kez, ve aynı şeyleri tekrar ettim; içim burkuk. Adam gülümsedi ve şişeleri işaret etti; en az 10-15 renk seçtim. Bitkisel olmasını umduğum şişelerden kırmızı olanı istedim ve parasını sordum, henüz ayıkken. Dün geceyi ise soracak kadar bilmiyordum dillerini, ama adamın sıcak tavırları beni az da olsa umutlandırmıştı. Modern bir bara az çok benzeyen tezgahın tam önünde oturdum ve br sigara yaktım, içkimi beklerken. Çivi çiviyi söker bazen, bazen de beter eder. Şansımı deneyecektim.

  Kötü tütün ya da fazla duman; öksürüp duruyordum. Derken seslendi bana, O, duru sular gibi billur bir sesle: "Gripe"

  Adam yoktu şimdi tezgahta, O vardı, sırlı sarışın... Uzun ve hafif dalgalı altın sarısı saçlarının süslediği beyaz bir dar elbise içersinde ve yine onun elinden aldım o kırmızı şeyi; ama bu kez kupada değl, kadehte, ve hayal görmediysem ve hislerim beni yanıltmadıysa, kadehle beraber elini de bıraktı avucuma.

  Bir şey düşünecek durumda değildim, zaten az düşünmek için gelmemiş miydim ta buralara, binlerce kilometre yol yapıp? Ama yine de düşünemeden edemedim artan bir neşeyle! Evet! Dün gece, bu gece; hepsi gerçekti! Hepsi!

  Koca kupadan ortalama boyutta bir kadehe geçmek neydi peki? Sanırım... Sarhoş olmam onu rahatsız etmişti? Ya da patronu öyle yapmasını söylemişti, sahi patron kimdi ve var mıydı zaten?

  İçimden bir ses, uzun bir gece olacak diyordu, ama kurtlar gerçekti ve soğukta yeterince uzun kalınca ölüyordu insan.

  Ancak içerisi sıcaktı ve her şey mükemmel başlamıştı. Çok mu şanslıydım? Tanrım... O gözler, yıldırımın tadına bakan ağaçla aramda bir bağ kurulmasına vesile olacak türdendi ve kendi kendime şöyle dediğimi hatırlıyorum: "Ne olacaksa olsun! Zaten olacağına varmıyor mu her şey?!"

  YanıtlaSil
 64. Kesin len hikayeyi. Gündem masalına devam... Yaşasın gündem!!!

  YanıtlaSil
 65. Ersin'in kadim sorusuna cevap (otelin morgunda ceset ne arıyor???)

  "Otel Paranoya" (2007)

  Her yerde aynı ölü bakışlar, aynı dehşet dolu delilik.

  Hayaletler, mum ışığıyla aydınlanan koridorlarda yürüyorlar, sessizce. Gölgeler, otelin lanetli geçmişinden de eski bir pagan dansı yapıyorlar, kendilerinden geçerek. Işıklar, kontrolsüzce çakıp sönen ışıklar, her kuytu köşede kendini gösteriyor; ayak izlerin kan pıhtısına dönüşüyor.

  Ölüler, bilinmeyen bir dilde konuşuyorlar yalnız koridorlarda: fantastik bir ülkenin dile gelmeyen ihtişamı. Otelin morgundaki ceset doğuyu işaret ediyor; atalarının kanayan diyarını. Bir kırık ayna parçası; labirentsi koridorların tavanlarında zikzaklar çizerek, iç gıcıklayan sesler çıkartarak geziniyor büyük bir hızla.

  Ölüler... yemiyor ve içmiyorlar; yalnızca ve yalnızca, sessizce ve usulca süzülüyorlar, gerçekçi hayalet yanılsamaları gibi.

  Bir kadın usulca inliyor, odasının balkonunda okşarken kendini. Mor bir ışık yükseliyor, aralanan dudaklarından. Fraktal olup dönüyor evren sanki; eğilip bükülüyor: renkler duyulur, sesler görülür oluyor. Karanlık göğe bir yıldırım ışığı çıkıyor yavaşça, aydınlanan kadının zihnindeki düşünceler önce yavaşlayıp, sonra duraksayıp nihayetinde asılı kalırken -balkondaki çamaşır ipine dolanmış bir beyaz çarşaf misali.

  Bir adam var gölün kıyısında, saatleri ve saniyeleri sayıyor. Yakında ölülerle konuşmayı öğrenecek. Yer altı şehirlerini düşlüyor gölün, seyrederken suyun yüzeyinde yürüyen bulutları. Az ötede, yaban ördeği yavruları dikkatle takip ediyor annelerini, adam da onları takip ediyor, ve göle atlıyorlar bir bir, dikkatli annelerinin ardından -serin bir gezinti.

  Bir arap kabile ilkel bir müzik yapıyor, zifiri gecenin koyu sessizliğinde miskince uzanan çöllerde. Üzerlerinde yıldızlar parıldıyor, şefkatle. Afyon piposunu tüttüren yabancı doğuya sürüyor devesini. Ay ışığı doğuyor, derinlerde.

  YanıtlaSil
 66. Ama siz paranoya yapmayın sakııın...

  Words are magic, Crowley deyimiyle...

  YanıtlaSil
 67. Bunu da dinleyin, konsept tamamlanır gibi olsun:

  https://www.youtube.com/watch?v=dIKWGNW9XTw

  YanıtlaSil
 68. ÖNŞART: *** Dictius Te Necare ***

  YanıtlaSil
 69. CULTED .

  http://dosya.co/i16h5ggvmrbl/SAM_1256.JPG.html

  YanıtlaSil
 70. http://dosya.co/6aorn4aksnhg/SAM_1257.JPG.html

  YanıtlaSil
 71. http://dosya.co/dkavmaho643u/SAM_1345.JPG.html

  YanıtlaSil
 72. b l u t

  http://dosya.co/d8ezokb0u3re/SAM_1376.JPG.html

  YanıtlaSil
 73. http://dosya.co/pkbjjyqwoc7y/SAM_1406.JPG.html

  YanıtlaSil
 74. http://dosya.co/2sqrkkpb3pui/SAM_1408.JPG.html

  YanıtlaSil
 75. Cemre, bunca aradan sonra az geldi bu yazı bana. Sençok zeki, farkındalığı yüksek, kendini keşfi öğrenmiş öğretme azmiyle dolu bi çocuksun. Eminim seni bana tavsiye eden kardeşim yaşındasın. Gurur duyuyorum.. Youtube kanalı açsak da gündem belirleyip hazırlanarak soru-cevap-bilgi üçgeninde yayınlar yapsak seninle. Çok isterim! Ne dersin..?

  YanıtlaSil
 76. Babamın bi lafı vardı "Demokrasi azınlığın bok yemesidir" diye ehehe

  YanıtlaSil
 77. DİYOR Kİ ERSİN CEMRE ÇAĞLAR DEMİREL:

  "Ek olarak; bizi oraya hıyar gibi yerleştirip en sonunda da o dokunuşu yapan parmak var ya, hani küresel çete dediğimiz. He işte, aramızdakilerin büyük çoğunluğu da o parmağı kıskananlar, o parmağın yerinde olmak isteyenler veya hadi o da olmadı, en azından o parmaktan bir nasipleneyim diye ona yanaşanlardır."

  AYNI SENİN GİBİ YANİ, GÖT.

  SİNSİ EGO KONUŞUYOR, SEN DAHA OLAMAMIŞSIN ZATEN İNSAN.

  KÜRESEL GÜÇ DEDİĞİN, ŞÖYLE BİR GALAKTİK BAKIŞLA MİKROP KADAR BİR TAYFA VE SÜRESİ BELLİ.

  YAPTIĞI İŞ TANRI'YI OYNAMAK.

  BUNUN KISKANMAK KISKANMAMAK ARASI DEĞERLENDİRMELERİ YAPACAĞIN KİTLE ARASINDA OLMAYAN BİRİ ÇIKIP SENİN ESAS KISKANACAĞIN BİR BİLGİ TÜRÜYLE GEK
  LSE, TEK YAPACAĞIN KOYUN GİBİ O ÇOK VE GÜÇLÜ GİBİ GÖRÜNEN KÜRESEL GÜCE DÖNÜP BİBERON GİBİ SİKLERİNE YAPIŞMAK OLUR.

  BUNU "DREAMCATCHER" YORUMLARINDA GÖRDÜK, YANİ SENİN YORUMLARINDA, TWEET'INDE, O YAZIP HEMEN SİLDİĞİNDE; AYNI KÜFÜRLERİ HIZLICA SİLDİĞİN GİBİ.

  SENİN PARMAĞINDA OYNATAN GÜÇ; RUHBAN SINIFINI ELBETTE SENİN GİBİ BİR FİLOZOF ÇAKMASINDAN KURACAK DEĞİL.

  FRONTIER OLARAK İŞİNİ YAPAR GİDERSİN.

  HERKES GİBİ.

  O SÜREKLİ KÜFRETTİĞİN DERVİŞLERİN SIRRI KENDİNE, SENİN BİTMEYEN LAF KALABALIĞIN KENDİNE (OLSA KEŞKE; BU APTAL BLOG SAYESİNDE "BİR ŞEY" GİBİ OLMAYA VE FORMA BÜRÜNMEYE ÇALIŞAN, FIRSAT VERSEN ŞU GALAKSİLERİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞAN "NEFS" OLARAK KONUŞTUĞUN AÇIK).

  BEN ŞAHSIM ADINA, ACABA GERÇEKTEN BİR BOK BİLDİKLERİ VAR MI DİYE BAKTIM, DAĞILAN BİR EGO GÖRDÜM CİGARA DUMANININ ORTASINDA DİKİLEN; ÖNÜNDE LAPTOP "LUCIFER"İ İZLEYEN BİR TİP, KOMİK BİLE DEĞİL.

  ZAFER ALLAH'IN DIR.

  DÖNÜŞLER O'NADIR.


  ŞİMDİ, YAK Bİ SİGARA, VE DÜŞÜN;

  "BU MESAJI DA SİLSEM Mİ" ACABA DİYE.

  YanıtlaSil
 78. Neyse, servis sırası neyse, onu eşzamanlı olarak sunmaya devam et.

  Mesela eksik kaldığın bir nokta var:

  Daha çok yaz, alttan alttan ki ülkeyi terk etmesinler gençler özellikle;

  habersiz savaşa katılıp, o sözde (ve kim olduklarını bile bilmediğin ama İÇİNDE OLMAYA CAN ATTIĞIN VE İÇİ BOŞ BİR başka tanım olan "burjuva") burjuvanın öldürdüğü insanlardan olmaya devam edilebilsin.

  GARDAŞLARIN yapıyor, gazetelerden de ama yeterli olmuyor, daha çok çal materyal (çakallar sırtlanlar misali), üstüne ekle bişiler yeteneksizce, ve sür piyasaya.

  OLMA MI?

  YanıtlaSil
 79. O parmak sana girsin, nasiplen. O küresel güç parmağı (ne sikimse).

  Amaç sonu gelecek bir yaşamın sunacağı ego tripleri ve materyal/ün vs. remix'den nasiplenmek olsa; bir haberi olmazdı elbet o parmağın, çünkü bir daire ki içinden çıkamaz. Yasak.

  O yüzden saldırıyla o parmağın mini fedailerine, altı boş bir komplo ve yağmacı bir sıçan sürüsünü tespit edebildik.

  Haydi geç kaldınız.

  Küfredin, trolleyin, silin, kesin, oynayın mesajlarla, durumu idare edin, öteleyin.

  YanıtlaSil
 80. Kapı numaramı öğrendiniz.

  Girin bakalım, girebilirseniz, nereye çıkacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 81. Döner, dönmez kapı.

  Kinder...

  YanıtlaSil
 82. bilaaader blog kahinden psikologdan psikopattan geçilmiyor. heps kafayı yemiş normal mi?

  YanıtlaSil
 83. EHE EHE, IBS, EHE EHE

  Who is DÜRDANE TAYLOR?

  YanıtlaSil
 84. Michael merhaba sana acil ulasmam gerek mailin veya sosyal medya hesabın varmı teşekkürler

  YanıtlaSil
 85. Bitirelim şu işi, son yorumla...

  Öncelikle DRAMA yaptıkça kopuyorsunuz, herhalde hisler uyuşmuş ama idare eder; yerel kültür kalıntısal hediyesi.

  1- Efsaneler diyarı Anadolu'uda her şey aynı.

  2- 15 yaşımda yanımda dolanan ve "zeki" kelimesine zaafı olan biri çıktı ve şöyle dedi:

  "POPÜLER OLANA SALDIRMAK FARZ"

  3- Blog personeli (ego tribinde) oyunda isteksiz.

  4- NEFİS WINS.

  5- FAYDA VERMEYEN BİLGİNİN ve UYGULAMAYA DÜRÜSTÇE ve DOĞRU İRADEYLE KONMAYAN BİLGELİĞİN TA AMINA KOYAYIM.

  6- ANAN DA JOY, BABAN DA.

  7- TEK DOST ALLAH KALANA KADAR GERİYE, HERKESİ VE HER YERİ YAKIP YIKMAYA DEVAM; ZEKA KIVILCIMLARI SAÇILIYOR HER YERE.

  YanıtlaSil
 86. Programming Music Mix for Dark Minds

  https://www.youtube.com/watch?v=6dkqVj7heiA

  YanıtlaSil
 87. Senin çıktığın çöplüğün sahibi Serkan AKP'li oldu akıllandı. Bakalım sen ne zaman akıllanacaksın. Kaç kuruşluk adamsınız ki millete nutuk atıyorsun dallama. Bundan 4-5 sene önce illuminati popülerdi illuminati deşifrecisi oldun, sonra baktın Din pazarlamada iyi para var şimdide Dinci oldun. Sırada ne var sayın amına koduğumun söyle bizde o sektöre yönelelim.

  YanıtlaSil
 88. yazilarinizda bircok insanin pek fark etmedigi yerinde tespitler var ancak israrla kullandiginiz o ucuz, seviyesiz kelimeler nedeniyle paylasmayi dogru bulmuyorum. lutfen onlar olmadan yazmayi deneyin bir kotulugun yayilmasina sebep olmayin." inanan kullarima soyle sozun en guzelini soylesinler isra 53'ten "

  YanıtlaSil
 89. Evet herşeyin suçu İslam değil belki ama İslam coğrafyasının bu halde olmasında İslam'ın hiç mi payı yok? Milletin mezhepleri birbirinden farklı diye birbirlerine girmesini eleştiriyorsun ama bu sırada sen de bir nevi kendi mezhebini yaratıyorsun ve kendini yalıtıyorsun. Bahsettiğin din kadınların sokağa çıkmasını bile yasaklayan kendisine inananları inanmayanlara karşı sürekli provake eden kendi içinde bile binbir parçaya ayrılmaya müsait, toplumsal normları olan yani laik olmayan bir din. Böyle bir dinin hakim olduğu bir coğrafyaya huzur mu gelir? Herşeyi eleştiriyorsun iyi güzel de yerine tam olarak ne koyuyorsun?

  YanıtlaSil
 90. Pizzagate i yazacak mısınız acaba?

  YanıtlaSil
 91. ya şu adsız arkadaşlar.lütfen saçma sapan sikko da olsa bir isminiz olsun.hangi adsız olduğunuz karışıyor.
  Yada bir tane adsız ve 100 tane farklı fikri olan biriyle karşıyayız.

  YanıtlaSil
 92. Bu lanetli ve insanlık düşmanı tiplerin doluştuğu blogdaki son yazımı kötüye kullanmak isteyen ve bunu yaparken bana şimdye kadar ne yazdığının bilincinde olmayan bir avanak var.

  Şuydu son yorumum:

  7- TEK DOST ALLAH KALANA KADAR GERİYE, HERKESİ VE HER YERİ YAKIP YIKMAYA DEVAM; ZEKA KIVILCIMLARI SAÇILIYOR HER YERE.

  Bu; sahtekar Ersin Çağlar'ın, ve EKRAN YÜZÜ olan Cemre Demirel'in, sözde müslüman kisvesi altında tüm dünyada olmnasını destekledikleri, ve hatta pek çok kötü olayı önceden bilip, bilmiyormuş gibi davranacakları ve davranmaya devam edeceklerini ima ettiğim diğer yazılarımı tamamlayıcıdır.

  IP adreslerinden tüm yazılarım ayıklanıp sunulabilir gerekli makamlara.

  AMA SİZİN GİBİ SAHTEKAR BİR GRUP ,NSAN NE YAPACAK?

  SAHTE IP'LER, VPN'LER, SAHTE YORUMLAR VE KARAKTERLER..

  SİL İSTERSEN, ARTIK TAKİPTE OLDUĞUNA GÖRE, RAHAT OL; DAHA RAHAT...

  ALAY DA ET BENLE, MİLLETLE; DAHA DAHA RAHAT OL...

  YanıtlaSil
 93. SEN YALAN SAYDIRIRKEN EKİBİNLE, HAKİKİ RAKAMLARLA KANITLARIZ.

  YanıtlaSil
 94. Sikko yine uçmuşsun. Yazdıklarını Çok beğenerek okuyorum.

  YanıtlaSil
 95. Erbakan gibi cemaatleri türkiye içinde söz sahibi yapan bir adamın uyarılarını siyasi çıkarlar çerçevesinde değerlendirmek gerek.
  Keza nakşibendi tarikatlarıyla olan ilişkisini yok saymayalim.
  Tarikat sistemini o kadar eleştiripte erbakan'dan bolca söz etmek nedir a.k

  YanıtlaSil
 96. Yazının mantığı zaten okuyan ve sorgulayan kitle için bilinen bir durum. Ancak klasik sikko yazısının çok uzağında olmuş, uzun süre ara vermek yaramamış bence, daha uzun ve daha bilgi verici makaleler okumak dileğiyle diyelim.

  YanıtlaSil
 97. La su yazılarını sürekli yazsana ebesini siktigim merakla bekliyoruz.

  YanıtlaSil
 98. Kazlıçeşmeli6 Ocak 2017 21:27

  Hadisleri, alimleri reddeden adı Cemre Demirel olan bu şahıs mürteddir. Eğer ilminiz eksik ise Allah(Subhanehû ve Teâlâ) korusun imanınız sakata gelir. Şeriat gelse kellesi alınacak bu şahsı takip etmeyin.

  Gerçek İslam için takip edebilirsiniz.
  https://twitter.com/Zeytinburnulu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yarağımın başını gelir :)

   Sil
 99. "belki söylediklerimde doğruluk payı vardır" ne güzelde söylemişsin cemre! Evde kendi imkanlarınla günlerce matematik fen anatomi çalışsan ameliyata girebilecek doktor olabilir misin? Doğruluğa yakın fayda verebilecek reçete yazabilir misin? Staj yapmadan,bilgiyi kaynağından öğrenip gözünlede hastane görmeden nasıl başarabilirsin doktor olmayı?
  Fenni ilimlerin hemen hemen hepsi pazılın birer parçası iken bunlarda uzman olmak için ilk okuldan başlayıp Üniversite kadar bildiğimiz dersleri okumak kesinlikle gereklidir " tezini inkar edebilecek bir akıl olabilir mi?
  Peki senin yazılarında yüzlerce doğruyu, sosyolojik ve haleti ruhiyelerin tespitini çok beğensemde itikat tasavvuf konularında :
  İlmi kelam, sarf, Nahiv, akaid,fıkıh,usulu fıkıh, mantık,telhis,hadis,ve birçok konularından hangilerini tahsil, idrak ve amel edip de tasavvuf ve itikatlar hakkında zarar veren veren: kendince iyi ve faydalı olabileceğini düşündüğün şeyler hakkında adeta hutbe veriyorsun?
  Allah aşkına cidden senin yazılarını beğenerek eleyerek okuyan biri olarak soruyorum
  HANGİLERİNİ TAHSİL ETTİN? İmkanın nedir bilemem ama bu ilimleri teferruatlıca ehlinden öğrenip sonra yazssan hakikat ve tespitlerini, nede güzel olur ozaman işte.
  Peki beynimizi nefesimiz yöneten canım kardeşim cemre bu ilimleri okumadan neden nasıl niçin yapıyorsun?

  YanıtlaSil
 100. Fatih:
  Kaptan olmadan gemi sürme batırırsın
  Usta olmadan duvar örme yamultursun
  Doktor olmadan tedavi etme beter olur
  Kaç yıl okuyup bilmem ne bölümünden mezun olduğun halde nekadrına hakimsin bölümün?
  Peki neden vebali büyük din hakkında kendince araştırma yapıp doğru zannedip insanların din anlayışına zarar veriyorsun?
  Yoksa Nefsin bu küçük şöhretin kurbanımı?
  Yada bi amaca mı hizmet ediyorsun?
  Anne babanın elini öpmek hiç bir yerde yazmadığı halde bu adetin saygınlık ifade etmediğini söyleyebilecek mutlak akıl var mı?
  Velevki peygamberlerin yaşam tarzları, sözleri rehber olmasın, velevki mezheb imamlarının kılı kırk yarıp vebalinden titreyerek kuranda cevabını bulamayacağın birşey hakkında elli bin yere danışıp en mantıklı olana hüküm vermesinin ne mahsuru var, bunu yaparken bile yüzde yüz doğruluk vermiş değiller kendilerine verilen maddi manevi akıl, his, analiz araştırma yeteneği,manevi tasdik ölçüsünde yapmışlar, sen ise bir kaç günlük araştırma ve adını koyamadığım bir hastalıkdan dolayı yanlış tespitler yapıp, gönlünü kabartıp paylaşıyorsun.
  Sen din konusunda bişey yazma kardeşim, kendine sakla,siayaset, bilim vs konusunda yaz,
  Sen değilmiydin çalışıp üretip insanlara faydalı olmak lazım diyen, git somut şeyler üzerinde çalış üret, dinimizin güzel şeyleri hakkında üretilmiş tescil edilmiş güzel şeyleri hakkında faydasız şeyler üretip milletin kafasını karıştırma

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabi ya ne güzel sorma sorgulama biat et dimi zamanında yapmışlar işte sana mı kalmış dimi. kuranda da kaç kere atalarınızın yaptığı hatalara düşmeyin diye uyarmıyor mu.

   Sil
  2. "DİMİ UYGARLIĞI"

   Sil
 101. Cemre Demirel ‏@msikkofield 03 Kas 2016

  "Bilmiyorum" diyebilmek erdemdir.


  https://michaelsikkofield.blogspot.com.tr/2016/07/biliyorum-bilmiyorum.html


  ARATÜR K GİBİ ADAMSSIN VALLA, HEM DE GEÇEN TEMMUZZ, OO, EN GÜZEL İNSANDIR ARKADAN İŞ ÇEVİRMEYEN BİLLADER ZATEN, İÇİ DIŞI 1 (NEDEN 1 DEĞİL? "DAYAK FAKTÖRÜ")

  KUSSURA BAKMA İYİNİN KÖTÜNÜN ÖTESİNE GEÇTİK SAAYENDE ONDAN BÖÖLE OLDUK SENİN GİBİ

  KİMDİ ABEE DÜŞMAN ROCKAFELLA MI KİMM??

  ANANDA JOY, ANANDA

  YanıtlaSil
 102. (İzmir'de o dosya. Ben çıkartmadım yola, ama öyle uygun görmüş birileri)

  Umarım şüphelerimizde haksız çıkarız da bu blog sayesinde öğrendiğimiz SİNSİ GÜÇLER özellikle bu TEMMUZ - KASIM arası ülkemizi mahvetmezler yine. Artık ne boksa, feto mudur, bilmem kimdir...

  YanıtlaSil
 103. http://anandasjoy.com/

  YanıtlaSil
 104. You are sorely missed out here kid; so glad you’re fuck-all progressive and kicking major ass. Blessed to be blessed by meeting you.

  YanıtlaSil
 105. https://michaelsikkofield.blogspot.com.tr/2016/08/isimize-gelmeyen-ayetler.html


  Kediden başka bir şey yok yazında. Yoksa ben sadece kediyi görmek isteyen bir mal mıyım?

  O yüzden mi sadece kedi görüyorum yazında, admin?

  Böyle mi analiz edersin sen de?

  YanıtlaSil
 106. Bir de bebek arıyorum; odandaki görsellerden mi aratalım, yoksa gözündeki bebekten mi bağlanalım mevzuya, ne dersin?

  SKNZ

  YanıtlaSil
 107. http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2017/01/14_d.jpg


  AĞIZDA EVRİLEN ÇEKİRGE fenomenine ne dersiniz yönetici?

  Duble Sekiz die bi vidyoda bahsediyodu

  Bi de niye TONLA YORUM SİLDİNİZ????

  YanıtlaSil
 108. Evrilten masallara ihtiyacı var halkın, ha gayret

  YanıtlaSil
 109. - Hiçbir şey duymuyor tek kulağım.
  - BİLİYORSUN değil miii, kulakları temizletince tekrar şey oluyomuş
  - (Sessizlik, ve belki ileride düzelir umuduyla) Hı Hıı.

  Eminim öyledir.

  YanıtlaSil
 110. Çocukluğundan beri sürekli

  BİLİYORSUN DEĞİL Mİ (ya da AMA ÖYLE BÖYLE DEĞİL! gibi fix vurgular)

  diye soran bir avanağın saçma sorularını geçiştiren yakın/uzak çevresinin gözünde standart bir megaloman olan birinin; (ERSİN ÇAĞLAR -bir de asistanı var: BIDIK Cemre Demirel)'ın açtığı ve soru sorup kendi cevap verip içi bulandığı için kendi üstüne kustuğu blog:

  michaelsikkofield.blogspot.com.tr


  "Bence 2017'de olacak esas olaylar" diyordun, neler olacak mesela?

  YanıtlaSil
 111. Cemre Demirel ‏@msikkofield 01 Tem 2016

  "Egemenlik kayıtsız şartsız güçlü olanındır."
  10 yanıt 78 retweet 315 beğenme

  YanıtlaSil
 112. Bir de; çıkarcılık kapitalizmi doğururken, EBELİĞİNİ SEN Mİ YAPTIN?

  Ayrıca yumurta mı senden çıkar, tavuk mu...

  YanıtlaSil
 113. Evet makale çok acayip olmuş sikko, hele şu kısmı:

  "Daha kaliteli bir görsel bulamadım kusura bakma, domino taşları bunlar. En solda dimdik ayakta duran taş, bizim o çok güzel düzenimizdir. Onun hemen sağında da üstüne çullanan, birazdan onu yıkacak olan pis, kötü taş vardır. Yani din, İslam."

  sillybilly.com

  YanıtlaSil
 114. Nasıl bir mantıkla yazıyon ehehe. Kafam beynim turşu gibi oldu. Hadi anlarım yeni dünya düzeni denilen olayı ama ne bileyim acayip fantastik yazıyon , öykü tadında.

  YanıtlaSil
 115. Profilin harika düzenlenmiş BURAK! ehehe ehe

  Öykü mü yazıyon? Bak bu sitenin sahibi ERSİN ÇAĞLAR (Cemre Demirel, yani BIYIKLI BIDIK da kuyruğu) süper SENARYO yazar, nasıl yazılacağını da anlatır:

  https://michaelsikkofield.blogspot.com.tr/2016/07/15-temmuz-2016-darbecigi.html

  Yazamazsa beni arar, askerdeyken mail atar; beraber film çekelim der, çocukken CD getirirdi BAK BU OYUNDA MAGIC YAPIYON DÜŞMANA DİYE (grafikler boktan ama oyun sarıyooo)

  ehe hehe

  SADECE 100 microgram LSD almış, ve SÜPER ZEKASI vce bilinçsel tortusu ortaya çıkmış Ersin sürekli kıkırdarken BİRDEN KENDİ KENDİNE konuşur:

  - Uğur! BEN BANA DOKUNULMASINI HİÇ SEVMEM! NORMAL Mİ BİLMİYORUM!

  Şimdi son mesleği sahte PERSONALAR hazırlamak, yani seninki gibi:

  Burak Demirezer (!)

  Çünkü FARE GİBİ ATLAMIŞ HAYATA BİR YERİNDEN ve KEMİRECEK BİR YER BULMUŞ KENDİNE, AVANTASI GELDİĞİ SÜRECE OYUN TADINDA ZIRVALAMAYA DEVAM EDECEKTİR.

  NOT: ALMANYA'DAN DÖNÜŞ YAPAN DENİZ DİYE BİR ARKADAŞI VARDI (ERKEK), ONUNLA EVLENİP ALMANYA'YA GİDEBİLİR, ÖYLE DİYORDU ASKERE GİTMEDEN ÖNCE. KAFASINDAN ATABİLDİĞİNİ SANMIYORUM BU DÜŞÜNCEYİ.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben okudum yazdıklarının bir kısmını, arkadaşın gerçekten garip bir mantık yapısı var. Hiç alakası olmayan iki ögeyi bir araya getiriyor, bir de kendince ilginç bir mantık oturtuyor.Bana tuhaf gelen bu.Ben sıradan şeyler hakkında yazıyorum ama arkadaş ilginç bir konuya değiniyor, şeytan diyor lucifer diyor bir şey diyor bunu da garip temelli bir mantığa oturtuyor. Ha ben tamamen mantıklı da demiyorum, mantıksız da demiyorum ama değişik bir blog olduğu kesin. Yani benim yazdıklarıma bakarsan benim yazdıklarım bu arkadaşın yazdıkları karşısında oldukça sıradan kalır.

   Sil
  2. dimi dimi

   Sil
 116. İşte! Dahiyane senaryolarından biri, yukarıda sözü geçen dallamanın:

  http://dosya.co/bfiadqnrs403/tretman.docx.html

  YanıtlaSil
 117. Not: elbette senaryo da arak. ehe ehehe

  Kolektif bilinçden besleniyor ya, o yüzden atlıyor kediye bebeğe, biberona, kurana, neye varsa eğilimi...

  Gerizekalı;)

  YanıtlaSil
 118. BEBEĞE bu kadar atlaması, aklıma

  ENTER THE VOID filmini getirdi.

  Zorlama istersen?

  ;)

  YanıtlaSil
 119. Senin halkı yönlendirip, aklına sokup sızdırmaya çalıştığın "fix hikaye"yi ben yazmıştım hatırlarsan 24 yaşımda; yarı bilinçli elbet. YAŞ İLERLEDİKÇE O HİKAYE DE DEVŞİRCEK KADAR İNER AŞAĞIYA.

  Ama ben her ne kadar, senin tüm yazılarında yapamadığını tek hikayeyle yapıp ödülünü almaya bile gitmediysem de, dikkatle bakarsan orda tüm motif var, rakamlar dahil.

  Ama kızkardeş olayında sapığa oynamasan, bebekten başka şeyler de görürsün.


  http://dosya.co/w47fcszod6mj/Şeytan_Aldatması.doc.html

  YanıtlaSil
 120. BİLMEK seni güçlü mü eder? Neyi bilecek ve öğreteceksin halka? Ahmak... Hakikatin neresinden tutacaksın?

  O yüzden inanç var; kimi inanır kimi inanmaz, ama senin gibi götlük de yapmaz; istediğini düşünür veya düşünmez, ama beyin yıkamaya da çalışmaz, çoğu insan.

  BURJUVA OLUP OLMAMASINDAN değil; yeterince özgür ve mutludur ya da değildir ama bu hallerini kıskanıp, neyi bilip bilmediklerini merak edip, HAKKINDA BİLGİN OLMAYN ŞEYLERİN SÜREKLİ PEŞİNE DÜŞERSEN

  senin de peşine düşer elbet;

  ister üst benlik de, ister Tanrı, ister karma, ister BEN! de, ne dersen de; ama

  BÜTÜNÜ APTAL YERİNE KOYAN BİRİ, SADECE BİR APTAL OLABİLİR.

  YanıtlaSil
 121. BURAK'a da atladın hemen, AT MI SANDIN ONU? HEMEN ATLADIN?

  Kuranda geçmez adı bile, benim şu sildiğin "Dosya Masrafı" öykümde adı geçtiği için mi atladın?

  Hani batıldı bunlar? HIZINI MI SEVDİN ONUN?

  Ki görüp yapıştığın şey, bir öykünün içindeydi ayrıca.

  Hadis kaynaklı bir "şey" madem, ki sen hadisleri sevmezsin;

  niye atladın O AT SANDIĞIN ŞEYE?

  YanıtlaSil
 122. Bu arada, yönetici, SUFİZME DİKKATİ ÇEKECEK KADAR saydırdın sufizme, tebrikler ;)

  YanıtlaSil
 123. Sikko reis youtube'da Victori's Secret mankenlerinin ve hollywood ünlülerinin travesti olduğu dolanıyor.Buna değinirsen sevinirim.

  YanıtlaSil
 124. Deneyimden gelen bilgiyi yaşayan bir insan; onu "gözlemleyen" bilim adamı; ve yorumsuz bir yorumda bulunan "arakçı filozof" :

  https://www.youtube.com/watch?v=ouqn-BsLVp0

  Kadının bir bildiği var diyelim, gördüğü...

  Ve bireysel deneyimi, apaçık.

  İçinde BOK BİRİKTİRMEDİĞİ de açık... Her şey ortada.

  Deneyimden deneyime bu kadar mı fark olur?

  Evet, olur... Ama dünyada bu kadar deli varken (sözde ıslah edici), yaşasın gündem deyip durcaz, kendi kendimize kuscaz, kafada huni?

  F. Attar'ın dediği gibi;

  "Adamın biri sürekli paçavra topluyormuş. Sonra o paçavraların arasına bir ateş düşmüş, kendi dahil her şey yanmış. Şimdi, iki dünyada da buna kim üzülür?"

  YanıtlaSil
 125. I feel sorry for you ;)

  YanıtlaSil
 126. Cemre Demirel tevbe et. Bu şahsı takip ederek sizde günaha giriyorsunuz. Sizlere bir Müslüman olarak görevli olduğum son uyarımdır.

  Nisa 89'da Allah(Subhanehû ve Teâlâ) der ki;
  Veddû lev tekfurûne kemâ keferû fe tekûnûne sevâen fe lâ tettehızû minhum evliyâe hattâ yuhâcirû fî sebîlillâh(sebîlillâhi). Fe in tevellev fe huzûhum vaktulûhum haysu vecedtumûhum, ve lâ tettehızû minhum veliyyen ve lâ nasîrâ(nasîran)

  Kendileri küfre saptıkları gibi, sizin de sapmanızı isterler ki eşit olasınız. O yüzden onlar Allah yolunda hicret edinceye kadar onlardan dost edinmeyin; aldırmazlarsa bulunduğunuz yerde kendilerini yakalayıp öldürün ve onlardan ne bir dost, ne de bir yardımcı edinin!

  YanıtlaSil
 127. Zıplama troll.

  Mesajı verdin alttan ama:

  "Kendileri küfre saptıkları gibi, sizin de sapmanızı isterler ki eşit olasınız."

  Hadi lan ordan...

  Sana mı kaldı dünyaya eşitlik getirmek bu salak tayfanla?

  YanıtlaSil
 128. Daha iyi "yobaz taklidi" yapabilen var mı?

  Varsa döktürsün.

  1. olana altın huni hediye..

  YanıtlaSil
 129. Sikkocum yeni acunvari çıkışlar bekliyoruz senden ki prim yapasın. AŞk neydi ruh hastalığı mıydı?

  YanıtlaSil
 130. Yönetici. Kronik yalancılığa çözüm bulmuş bilimadamları, ilgilenir miydin?

  Bir de en ileri hamleleri düşünen (satranç gibi ya!) senin gibi elit birinin BU HAMLELERİ hesaplayamaması, harbi sik kafalı olduğunu gösteriyor sanki..

  Halbuki çok notlar aldın, çok yoruldun üniversitede. Ah bu günlerde nerelere gelecektin, tüh! Bari şu homepolitics.com'u yap da, paradan başka şeyler hakkında da konuşmaya başla. Belki kafan çelinir, arkadan iş çevirmeyi bırakırsın, adam olursun... (şaka şaka)

  Bir de, senin bıyıklı bıdık street figher oynuyor mu hala?

  Özgür ve özgün makale yazamamanız çok üzücü:((

  iyi bal yapmalar :((((


  :)))

  YanıtlaSil
 131. Sayın maykıl. Hesap numarası verirsen para bağışında bulunmak istiyoruz.

  YanıtlaSil
 132. DAYATMA

  adlı yazınızda;


  "Kuran, inanmayan için saçmalık, öylesine inanan için evin bir köşesinde durması gereken Arapça kitap, gönülden inanan için lütuftur."

  "Öyleyse bir soru soracağım.

  Ya insanlar yanılıyorsa?"


  DİYE SORMUŞSUNUZ.

  O insanlara dahil biri olarak, ya siz de yanılıyorsanız?

  O zaman bu gizli dayatma olan blog dahil, her tür bencil ve sinsi motivasyonlarınızla, defolup gider misiniz, lütfen?

  İnsan kendini kandırabiliyorsa, büyük problem vardır. Tamam, her şey doğru ve yanlış olabilir ya, işte tam da o yüzden defolmanız lazım.

  Çünkü sakladığınız şeyler var belli ki. Bu kadar sinsilik normal gelmiyor insana.

  Amaç belli ki, GERÇEK BİR DAYATMA.

  Allah sizin gibilerden korusun insanları.

  YanıtlaSil
 133. Ersin bir tarikatın (evet, malesef, kendini haklı çıkarmak isteyen bir başka topluluk ve inançları ve eylemleri) kucağına düştüğünde üniversitedeydi.

  Dünyayı kurtaracaklarmış :(

  Durum vahim.

  Zira kıçı dışarda sehpanın altında saklanmış çocuk gibi etiketler yani; ve kalplerinde o asla erişemeyecekleri büyüklük isteği (beden olarak yaşlanıyorlar da manevi yaş sabit) ile sadece yalan söyleyerek zırvalamaya devam ediyorlar.

  Umarım taptıkları dünya sadece onların olur ve ortalama 70 sene yaşar giderler saçma bir döngüde sonsuza kadar.

  YanıtlaSil
 134. Birbirlerine oscar hediye etmeyi ihmal etmezler ama:)

  YanıtlaSil

Bu blog'a yapılan her yorum, o yorumun sahibini bağlar. Ayrıca makaram sarı bağlar.

3. şahsa hakaret olmadığı müddetçe asla yorum silmem. "Bu yorum yazar tarafından silindi" ibaresi, eğer o yorumu yazan kişi kendi yorumunu sildiyse çıkar.